Czech Live For Speed Zone  

Go Back   Czech Live For Speed Zone > Jiné > Hardware, software

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 26.6.2008   #1
D4NO
Member

 
D4NO's Avatar
 
Join Date: 24.11.2007
Location: ?eský T?šín , Silesia
Posts: 423
Default P?ejít na LINUX?

?us , v poslední dob? po?ád více uvažuju o p?echodi na jiný opera?ní systém ... teda na linux (jiný neznám) ,d?vod je hlavní že m? windows za?íná už p?kn? sr*t . takže bych se cht?l zeptat n?kterých z vás kte?í linux používáte na n?které v?ci .
- Jak je složite použivat OS Linux pro ostatní ?leny rodiny kte?í v?dí akorat kde se zapína internet?
- dají se v linuxu používat klienty jako t?eba Icq ? skype ? nebo programy jako Nero, AVG , Nod32 ?
- Podporuje Linux Dx10 ? A jak je to v?bec s herními tituly na Linuxu .
-Je linux naro?n?jší na hardware než win?
-Podporuje Linux I všemožné ovlada?e atp? nap? grafických karet , zvukovek , kodeky.

Last edited by D4NO; 26.6.2008 at 16:52.
D4NO is offline   Reply With Quote
Old 26.6.2008   #2
SilverFox
Member

 
Join Date: 12.8.2007
Posts: 313
Default

Quote:
Originally Posted by D4NO View Post
?us , v poslední dob? po?ád více uvažuju o p?echodi na jiný opera?ní systém ... teda na linux (jiný neznám) ,d?vod je hlavní že m? windows za?íná už p?kn? sr*t . takže bych se cht?l zeptat n?kterých z vás kte?í linux používáte na n?které v?ci .
- Jak je složite použivat OS Linux pro ostatní ?leny rodiny kte?í v?dí akorat kde se zapína internet?
- dají se v linuxu používat klienty jako t?eba Icq ? skype ? nebo programy jako Nero, AVG , Nod32 ?
- Podporuje Linux Dx10 ? A jak je to v?bec s herními tituly na Linuxu .
-Je linux naro?n?jší na hardware než win?
-Podporuje Linux I všemožné ovlada?e atp? nap? grafických karet , zvukovek , kodeky.
Uzivatele jdou. Na icq je alternativa, skype jde, nero taky a antivirak snad ani neni potreba
SilverFox is offline   Reply With Quote
Old 26.6.2008   #3
Vitr
LFS Guru

 
Vitr's Avatar
 
Join Date: 15.4.2006
Location: P?erov
Posts: 1 507
Default

http://www.abclinuxu.cz/ osobne pouzivam ubuntu a fedoru na notasu ale kazda distribuce ma neco do sebe
Ale pocitej stim ze linux je jako prevraceny windows tzn. :
U woken vsechno na zacatku funguje strasne bezva a postupem casu se to sere a sere
U linuxu ti nefunguje na zacatku spousta veci ale postupem casu ladis a ladis a vsechno bezi skvele

Last edited by Vitr; 26.6.2008 at 20:23.
Vitr is offline   Reply With Quote
Old 26.6.2008   #4
Ragnaros
Newbie

 
Ragnaros's Avatar
 
Join Date: 28.12.2007
Location: Plze?
Posts: 33
Default

Myslím, že by jsi si m?l ?íct, pro? chceš Windows opustit.

Mnozí lidé si myslí, že Linux je "jiný Windows".
Není to pravda, Linux se v základ? liší, jak architekturou, tak myšlenkou.
Nechci t? od n?j nijak odrazovat, ale v?tšina v?cí je tam naprosto jinak.
Nejd?ív bych si o n?m ur?it? n?co p?e?etl, na internetu je toho spousta.
Dozvíš se alternativy k aplikacím, které používáš, jak vlastn? systém funguje, co ti nabídne navíc a o co také p?ijdeš.

Jakou distribuci na za?átek použít, to ti každý bude radit asi jinak.
Obecn? se doporu?ují nap?. OpenSUSE nebo Mandriva, které obsahují vizuální konfigura?ní nástroje, které umož?ují správu systému bez p?ímé editace konfigura?ních soubor?.
Také se doporu?uje ubuntu, momentáln? asi na desktopu nejrozší?en?jší distribuce postavená na proslulém Debianu.
Tam ovšem takový konfigura?ní nástroj chybí a problémy se ?asto ?eší bu? zkušen?jším kamarádem, nebo prohledáním fóra a nalezením postupu, jak problém vy?ešit.

Pokud máš v plánu Linux pouze používat, OpenSUSE nebo Mandriva jsou dobré volby, pokud chceš do sv?ta Linuxu proniknout, m?žeš zkusit bu? rovnou nebo pozd?ji t?eba Ubuntu, Debian, Fedoru, Arch, je toho hodn?.
Možnost volby je jedna z krásných v?cí Linuxu.

Ale jak ?íkám, nejd?ív si to urovnej v hlav? a n?co si p?e?ti.
Linux není Windows zadarmo a bez vir?.
Pokud k n?mu s takovou p?istoupíš, asi se brzo vrátíš k Windows.
Budeš se muset nau?it nové v?ci, zeza?átku t? to bude stát ?as, ale pak se ti to všechno vrátí.
Ragnaros is offline   Reply With Quote
Old 26.6.2008   #5
D4NO
Member

 
D4NO's Avatar
 
Join Date: 24.11.2007
Location: ?eský T?šín , Silesia
Posts: 423
Default

Ja ne?íkám že je to stejne jako windows .. ?ím dál ?ast?ji dospívám k nazoru že cokoliv je lepší než windows
D4NO is offline   Reply With Quote
Old 26.6.2008   #6
Vazli
Regular Member

 
Vazli's Avatar
 
Join Date: 21.3.2006
Location: Pelh?imov
Posts: 601
Default

presne windows de pomalu ale jiste do hrobu... mit v linuxu u lfs FF tak nevaham a du taky
__________________
www.vyvonenakara.cz
Vazli is offline   Reply With Quote
Old 26.6.2008   #7
SilverFox
Member

 
Join Date: 12.8.2007
Posts: 313
Default

Muj nazor je ze ten kdo nema ani zdani co linux obnasi by se o prechod nemal ani pokouset.

A Windows nikam nejde. Je monopolni a stale bude. Nechapu co maj vsichni za problemy. Dle me se daji remcalove rozdelit na dve podstatny skupiny.
IT negramoti co si do systemu nacpou kazdej cool programek z kdejakyho cool blogu a pak stale cool nadavaj a vyzdvihujou linux nemaje paru o co go.
Pak jsou tu opravdu stouralove a profici co pozadujou tu otevrenost linuxu.
Zbytek jsou uz lide co je k tomu vede touha po odlisnosti nebo cokoliv jinyho.
SilverFox is offline   Reply With Quote
Old 26.6.2008   #8
Kada
LFS Guru

 
Kada's Avatar
 
Join Date: 20.4.2005
Location: Brno
Posts: 1 868
Default

Quote:
Originally Posted by SilverFox View Post
Muj nazor je ze ten kdo nema ani zdani co linux obnasi by se o prechod nemal ani pokouset.
Blbost. Muzes v pohode provozovat na jednom pocitaci zaraz Linux i Windows. Ze zacatku si s Linuxem budes hrat a zkouset, co to umi, kdyz nebudes vedet, holt si rebootnes do Windows. Po case zjistis, ze tech rebootu zas za mesic tolik nepotrebujes...
Quote:
Originally Posted by SilverFox View Post
A Windows nikam nejde. Je monopolni a stale bude. Nechapu co maj vsichni za problemy. Dle me se daji remcalove rozdelit na dve podstatny skupiny.
IT negramoti co si do systemu nacpou kazdej cool programek z kdejakyho cool blogu a pak stale cool nadavaj a vyzdvihujou linux nemaje paru o co go.
Pak jsou tu opravdu stouralove a profici co pozadujou tu otevrenost linuxu.
Zbytek jsou uz lide co je k tomu vede touha po odlisnosti nebo cokoliv jinyho.
To by me zajimalo, kam v tomto rozdeleni patri firmy jako Cesky Drahy nebo Ceska Posta, ktery pouzivaji Linux na desktopech (Linux na serveru vyuziva tuna firem, o tom ted nemluvim).

D4NO: Doporucuju si uplne nejdriv testnout LiveCD, ktery nevyzaduje zadnou instalaci. Pokud se ti to zalibi, vyhrad linuxu na disku vlastni partition a muzes pouzivat oba dva systemy -- dual boot. Mandrivu ze svych zkusenosti nedoporucuju. Urcite na zacatku neudelas chybu s ubuntu, na foru na www.ubuntu.cz to v celku zije i v cestine, takze se tam pri problemech jde optat.
Kada is offline   Reply With Quote
Old 26.6.2008   #9
Ragnaros
Newbie

 
Ragnaros's Avatar
 
Join Date: 28.12.2007
Location: Plze?
Posts: 33
Default

Quote:
Originally Posted by Kada View Post
Urcite na zacatku neudelas chybu s ubuntu, na foru na www.ubuntu.cz to v celku zije i v cestine, takze se tam pri problemech jde optat.
Víš, co mi vadí na ubuntu pro za?áte?níka?

Když je jakejkoliv problém, koukne na fórum a dozví se, že má otev?ít konzoli, p?ihlásit se jako root a pak do ní zkopíruje p?íkazy, který mu tam poradí.
On sice problém vy?eší, ale totáln? neví co a jak.
Ragnaros is offline   Reply With Quote
Old 27.6.2008   #10
Orda
Newbie

 
Join Date: 3.9.2006
Location: Doma
Posts: 23
Default

To není vždycky pravda. Já sem úplný linuxový za?áte?ník, ale když pot?ebuju n?jakou radu z fóra nebo návodu, tak v?tšinou tomu porozumím. Tam jde o to, že vím co chci ud?lat, ale nevím v kterým souboru a jakým zápisem to ud?lat v linuxu.

Te? t?eba po?ád ?eším problém na notebooku, že mi ubuntu nefunguje správn? p?i zavírání a otevírání víka nb a nikde jsem nenašel žádnou fungující radu, takže si stím te? hraju sám, snad se mi to jednou povede.
__________________
Subaru Impreza WRX Sti, jóó to je m?j sen :)
Orda is offline   Reply With Quote
Old 27.6.2008   #11
Pablo
Administrator

 
Join Date: 28.11.2004
Location: Jablonec n. N.
Posts: 2 944
Default

Snad se nám to nezvrhne ve flame, který distro je lepší , ale taky p?isp?ju. Já doporu?uju postahovat všechny možný LiveCD a každýmu dát pár dní. M? osobn? t?eba ubuntu nevyhovuje. Krom? toho, že mi tam nešlo n?kolik v?cí (ale nezkoušel jsem poslední 8.04), co jinde byly ok se mi nelíbí Gnome (ne jen opticky, ale i prakticky) a kubuntu (co jsem ?etl, nemám dostate?nou osobní zkušenost) je prý tak trošku stranou a není tak odlad?ný jako ubuntu. Já si te? hraju s výše nedoporu?ovanou Mandrivou a vcelku dobrý, až bude trochu ?asu projedu nový openSUSE 11, který se mi p?edtím taky líbilo.
Pablo is offline   Reply With Quote
Old 27.6.2008   #12
Orda
Newbie

 
Join Date: 3.9.2006
Location: Doma
Posts: 23
Default

Já to mám p?esn? naopak m? se gnome líbí nejvíc opticky i prakticky, je to vážn? o tom vyzkoušet si a vybrat si co nejvíc vyhovuje.
__________________
Subaru Impreza WRX Sti, jóó to je m?j sen :)
Orda is offline   Reply With Quote
Old 27.6.2008   #13
SilverFox
Member

 
Join Date: 12.8.2007
Posts: 313
Default

Quote:
Originally Posted by Kada View Post
Blbost. Muzes v pohode provozovat na jednom pocitaci zaraz Linux i Windows. Ze zacatku si s Linuxem budes hrat a zkouset, co to umi, kdyz nebudes vedet, holt si rebootnes do Windows. Po case zjistis, ze tech rebootu zas za mesic tolik nepotrebujes...
To by me zajimalo, kam v tomto rozdeleni patri firmy jako Cesky Drahy nebo Ceska Posta, ktery pouzivaji Linux na desktopech (Linux na serveru vyuziva tuna firem, o tom ted nemluvim).
Treti nebo ctvrta Ve firme je to neco jinyho. Tam je na beznou udrzbu pocitacu specializovanej personal a kdokoliv jako zamestnanec nema potrebu nejaky slozitejsi konfigurace k obrazu svemu nebo instalace sw a hw. Tady se resi pouziti pro domacnost a bezneho uzivatele.
Ja mel taky linux s win. SuSe. Nevim co si od toho slibuje beznej uzivatel. Ja do toho sel s tim ze je to neco co bych mel jako stoura do pocitacu znat jenze cely moje pusobeni v linuxu byl jeden velkej kompromis. Nesedlo mi zadny prostredi, gimp, icq klienti, prehravace, oo. Nic. Z X navodu se mi nepodarilo rozjet hw 3D akceleraci takze jsem nezahral ani pitomou hricku typu PPRacing. O emulaci cehokoliv ani nemluve (krom par polofunkcnich programku). K praci potrebuju svoji pohodlnost. Dualboot je sice krasnej ale proc v jednom systemu hrat a v druhym pracovat kdyz ten prvni zvladne oboji daleko lepe.

To ze usetrime za licenci na windows je kravina. Nebudem si tu nic nalhavat

Sedet mi nekdo za zadkem a rikal mi co dal kdyz bych byl bezradnej by bylo bezva a sel bych do toho hned.
SilverFox is offline   Reply With Quote
Old 27.6.2008   #14
Kada
LFS Guru

 
Kada's Avatar
 
Join Date: 20.4.2005
Location: Brno
Posts: 1 868
Default

Tohle neni thread o tom, jestli je lepsi Linux nebo Windows. Argument "mne to nefungovalo, tak to ani nezkousej" je dost divnej.
Kada is offline   Reply With Quote
Old 27.6.2008   #15
SilverFox
Member

 
Join Date: 12.8.2007
Posts: 313
Default

Quote:
Originally Posted by Kada View Post
Tohle neni thread o tom, jestli je lepsi Linux nebo Windows. Argument "mne to nefungovalo, tak to ani nezkousej" je dost divnej.
Ja nerek at no nezkousi a uz vubec jsem systemy neporovnaval. Ja se jen snazil zdelit tobe a jemu moji zkusenost a problemy v zacatku. Proc jsem to delal, jak mi to slo a proc jsem prestal. A nechapu proc po me tak jedes
SilverFox is offline   Reply With Quote
Old 27.6.2008   #16
Kada
LFS Guru

 
Kada's Avatar
 
Join Date: 20.4.2005
Location: Brno
Posts: 1 868
Default

Quote:
Originally Posted by SilverFox
Muj nazor je ze ten kdo nema ani zdani co linux obnasi by se o prechod nemal ani pokouset.
Quote:
Originally Posted by SilverFox View Post
Ja nerek at no nezkousi ...
Vidim zrejmy rozpor .
Quote:
Originally Posted by SilverFox
Dualboot je sice krasnej ale proc v jednom systemu hrat a v druhym pracovat kdyz ten prvni zvladne oboji daleko lepe.
Quote:
Originally Posted by SilverFox
... a uz vubec jsem systemy neporovnaval.
Vidim zrejmy rozpor .

Last edited by Kada; 27.6.2008 at 14:41.
Kada is offline   Reply With Quote
Old 27.6.2008   #17
SilverFox
Member

 
Join Date: 12.8.2007
Posts: 313
Default

Jen jsem se ti snazil oponovat. (I kdyz zrejmi rozpor je videt pouze tehdy pokud naznacujes ze dotycnej "nema ani zdani".) Priznavam chybu. A po editu: Druha veta byl muj pohled na vec v mem pripade ovsem mozna nejasne vyjadren. (... kdyz ten prvni pro me zvladne oboji daleko lepe.)
Zaroven chci poznamenat ze muj udajnej argument "mne to nefungovalo, tak to ani nezkousej" byl spis postreh "mne to nefungovalo a koukej proc".

Nechame toho. Linux je urcite zajimava a uzitecna zalezitost, ale jen pro nekoho kdo se vyzna.
SilverFox is offline   Reply With Quote
Old 27.6.2008   #18
Tairo
Administrator

 
Join Date: 26.9.2004
Location: Plzen
Posts: 1 668
Default

Quote:
Originally Posted by SilverFox View Post
Jen jsem se ti snazil oponovat. (I kdyz zrejmi rozpor je videt pouze tehdy pokud naznacujes ze dotycnej "nema ani zdani".) Priznavam chybu. A po editu: Druha veta byl muj pohled na vec v mem pripade ovsem mozna nejasne vyjadren. (... kdyz ten prvni pro me zvladne oboji daleko lepe.)
Zaroven chci poznamenat ze muj udajnej argument "mne to nefungovalo, tak to ani nezkousej" byl spis postreh "mne to nefungovalo a koukej proc".

Nechame toho. Linux je urcite zajimava a uzitecna zalezitost, ale jen pro nekoho kdo se vyzna.
http://www.actual.cz/instalace-linux...ne-pro-kazdeho
__________________
Team: ACTUAL LINUX e-Racing Team . . . . . .Sponzor: ACTUAL LINUX s.r.o. . . . . . .
Jabber:
tairo(zavinac)jabber.actual.cz
Tairo is offline   Reply With Quote
Old 28.6.2008   #19
Woyta
LFS Guru

 
Woyta's Avatar
 
Join Date: 17.5.2005
Location: Ho?ice
Posts: 2 813
Default

Na PCT se ted planuje pokracovani v serii o Linuxu (Ubuntu).

DX je v linuxu taky ale ne zadarmo. (Cedega)

Ja mam radeji rozhrani KDE takze pro me by melo byt Kubuntu ale spis mi sedla Mandriva.

Budu ji muset ted nekdy poradne rozchodit.

Jako nejvetsi problem u me vidim DFP, TV karta a Ati Remote Wonder.
__________________
Intel E7200 OC 3,8ghz a stoupá, DFI Blood Iron 2x 2GB OCZ Reaper 1066mhz, EVGA 8800GT 512mb, Hitachi T7K250 250gb, Seagate Barracuda 640gb, Creative Sound Blaster Audigy, Leadtek Winfast DTV2000H, Linksys WMP54G.EU, Logitech MX518, Logitech Driving Force PRO, Logitech VX Revolution, Ati Remote Wonder, Creative P5800, Creative Fatal1ty Gaming Headset
Vodni dilo: Laing DDC + XSPC Top, EK Supreme Acetal, EK 8800GZ FC, Alphacool Extreme II, Swiftech MCR320-QP, EK Multioption RES 250

Woyta is offline   Reply With Quote
Old 28.6.2008   #20
Kada
LFS Guru

 
Kada's Avatar
 
Join Date: 20.4.2005
Location: Brno
Posts: 1 868
Default

Quote:
Originally Posted by Woyta View Post
DX je v linuxu taky ale ne zadarmo. (Cedega)
Cedega je jen "trosku" vytuneny wine (zdarma pod GPL). Ma vyhody spis v pohodlnosti ovladani nez v tom, ze by tam fungovalo neco navic.
Kada is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:14.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.