Thread: "kokpit"
View Single Post
Old 14.4.2010   #76
petervsp
Newbie

 
petervsp's Avatar
 
Join Date: 4.1.2009
Posts: 35
Default

Aby som aj k cockpitu nieco
Nic proti GothaR, ved aj pretekame spolu, takze nie v zlom, ale mohol by si prestudovat rozdiely medzi Forcedynamics a Frex typmi MOTION cockpitov:
dole pri konci stranky:
http://www.frex.com/gp/motion/motionpage1.htm
A mozem potvrdit ze to plati, je to fakt. Odporucam mu taky typ cockpitu vyskusat ak sa mu naskytne taka moznost. Ja netvrdim ze jednoznacne jeden alebo druhy je lepsi. Kazdy ma svoje vyhody a spolu by to bolo ono, ale simulovat niekolko sekund trvajuce prudke zrychlovanie 1-2-3G alebo spomalovanie, to ani na jednom na mieste stojacom simulatore nie je lahke, dokonca ani 100% mozne.
Proste pri silnom brzdeni v real aute ta to tlaci na volant, pri prudkych zatackach sa drzis sa volantu lebo ta to vynasa do bokov. Ale to nebudem uz rozoberat lebo ste mu to pekne vysvetlili v dalsich prispevkoch (Mambo). V podstate to co by som aj ja napisal o tom.
Akurat k butkicker by som podotkol moj subjektivny pocit. Samozrejme da sa to pouzivat aj k hram, ale ja v tom nevydim zmysel. Akurat citis vybracie pod zadkom, ale to nie je o simulovani G a pretazenia. Skor si to viem predstavit ako super doplnok pre domace kino, clovek si to uzije pri akcnych filmoch - tam tomu davam vacsi zmysel.
K cene FREX. Ja a Ales mame docela velmi podobne zmyslanie ak nie rovnake, ked ta Ales citam, akokeby som cital seba. Proste vela suhlasu s tebou. A asi aj tie podmienky a moznosti na domace porabanie mame rovnake (moje boli vidiet na fotke) a preto aj ja teraz preferujem hotove veci alebo skladacky, a nestoji mi to vybehavanie a zhananie a prosikanie sa za tych par korun. Inak ked som byval na dedine tak som bol opacne. Tam som bol kutil ako hovado. No ale si treba uvedomit ze sme mali rodinny dom, velky dvor, garaz, dielnu, plus dielnu u dedka, plus professionalne vybavenu dielnu u stryka v robote. Ja som dokazal vyrobit takmer vsetko co som si zmyslel a vtedy ani surovy material nebol taky problem zohnat ako teraz. Vtedy boli ludia ludskejsi a priatelnejsi, dalo sa jednat aj v mensich mnozstvach. Ale terach je to vsetko len o ksefte a tvrdych prachoch, ked chcem kusok plechu, kazdy sa na mna vykasle. No a teraz uz byvam v panelaku, a vsetky tie dielne su fuc. Z dediny sme prec, dedko uz tiez nezije, dielna a dom prec, a ta professionalna dielna v robote je tiez prec, tam firma vsetko zrusili a predali co sa len dalo, uz dokonca aj budovu. Takze uz nemam ziadne dielne a moznosti, radsej si priplatim a nechcem mat s tym starosti. No a ta cena Frexu vobec nie je az tak draha ako pise Mambo. Praveze je to brutalne lacne riesenie oproti inym Motion, takmer za cenu 1:1, ani ten DIY cockpit by nevysiel moc lacnejsie, a plus treba vsetko zvlast zhanat, rezat, navrhovat, aj elektroniku, plosaky, leptat, vyrabat.
No tak poviem ze teraz po vystavbe uz mam dost prehlad o cenach a mozem povedat ze tie ALU frejmy od Frexu nie su sice doslova ITEM ako pise Mambo (na tych mojich fotkach si to asi videl, lebo mam kombinovany ITEM s original Frexom, lebo som to hodne rozsiroval a dorabal). Takze tie Frex frejmy z Japonska s dovozom, postovny a clom, vyjdu zhruba rovnako ako tu si kupit ITEM. Tie frejmy o dajaky vlasok mozno drahie koli dovozu (ale to zanedbatelne), ale su tam klasicke skrutky a matky, kdezto ITEM ma drahe drazkove matice a uholniky. No ale to by som mohol dlho rozpisovat vyhody a nevyhody oboch, to ale mozem potvrdit ze oba maju vyhody a nevyhody. Ceny som pisal, okrem toho taku najhlavnejsiu by som vyzdvyhol ze Frex pouziva klasicke M10 matky - vyhoda, ale nevyhoda ze ak chces doplnit niekde do stredu medzi 2 uz zasroubovane, tak to nevies - musis vyskrutkovat a uvonit jeden koniec a vsunut ju od konca frejmu.
ITEM ma drahsie specialne drazkove matice (asi za 15-25 korun kus) (potrebval som 200), ale vyhoda je ze ju dokazes hocikde v strede frejmu vlozit aj vybrat, a nemusis uvolnovat konce, a maju gulicku so strunkou tak sa neposuvaju volne ani ked su zvislo, kdezto Frex sa klasicke M10 matky volne posuvaju ak nie je frejm vodorovne. Tak ale to su detaily, vyhrady nemam ani voci jednemu, skor tu v tomto pripade (na rozdiel od noveho ATI), u Frex a ITEM vidim a preferujem ich vyhody, nezachadzam do ich nevyhod. Takze frejmy cenovo zhruba rovnako.
Dalej actuatory SCN5, tiez vyjdu takmer rovnako od Frexu aj z nezavisleho zdroja, velky rozdiel tam nie je, ale Frex ma vyhodu ze ma hotovu skladacku lego, len zapichas kable, konektory a ides. Nic nevymyslas a nenavrhujes, a nevyrabas. Akurat Frex na com zaraba neprimeranu sumu su tie cierne krabicky, moduly SimCon BASE, MOTION a ostatne. Tam je smiesny plosacik a 2-3 svabov a hotovo, to by sa dalo za zlomkovu cenu vyrobit. No ale zase tu mas podstatu ze to je hotove, len zapojis a ides, a klucovou vecou je ich SW (aj v PC, ale hlavne ten v cipoch PIC v SimCon moduloch), ktory to cele ovlada, nestaci tam len elektronika, to ma aj svoj SW. No ale musia aj oni z niecoho zit, a ked frejmy a actuatory davaju za cenu takmer 1:1, tak zarobit si musia na tych SimCon moduloch, co im ani nezavidim, nech za to nieco maju, ved je to ich vlastna tvorba, vymysel a vyrobok, a to aj HW aj SW do PC aj do modulov, tak predsa sa stym pohrali trosku. Nechcem rozoberat tie ostatne veci, pedale a volant, tie su tiez na vysokej urovni, je to ich vlastna tvorba. Oni v podstate zarabaju na tychto veciach a na elektronickych moduloch s prislusnym riadiacim SW. To zelezo davaju 1:1.
Este k tym pedalom, neporovnaval by som G25 s Fanatec CSP a Fanatec CSP a Frex. Frex hydro-brake je vymakany a zlozity system, samozrejme ze stoji $1500, to je uplne jasne, to ani nie je co riesit. Fanatec CSP je daleko nizsie, ale je to vcelku fajnovy loadcell aj vyhotovenie. No a G25 ma pekne vyhotovenie, dobre sa stym jazdi, ale vsetko su klasicke uhlikove potmetre. No a ktomu prisluchaju aj ceny Frex, Fanatec CSP, a G25.
Inak G25 sa da hodne vylepsit s APElectrix LoadCell, spravis z toho taky kvazi Fanatec CSP, samozrejme ale bez vibracii.
http://apelectrix.com/
Toto ja mam urobene a vrelo doporucujem, ta cena vobec nie je vysoka, je uplne prijatelna za tu hodnotu co za to dostanes, celkom fajnovy LoadCell.
http://picasaweb.google.sk/petervsp1...eat=directlink
Este som chcel k niecomu napisat, ale uz som zabudol ze co, a uz je vela hodin, tak potom inokedy, uz idem spat.
__________________
Game Controller: Frex GP Motion cockpit with analog Handbrake + Logitech G25 900° with Shifter and Clutch and LoadCell Brake + TrackIR 4 + Dashboard + Outgauge/Tachometer
petervsp is offline   Reply With Quote