Thread: Fotite???
View Single Post
Old 6.3.2013   #1734
bavorak
LFS Guru

 
bavorak's Avatar
 
Join Date: 31.5.2008
Location: Žilina, SVK/Praha, CZE
Posts: 1 712
Default

Kid: posnazim sa strucne, i ked to moc nejde (hadam si mal na mysli nieco taketo...ak si chcel pocut nieco ine tak sorry )
Bol som s tatikom a s jeho troma kamaratmi na dva tyzdne. Leteli sme s Fly Emirates - cca 30 hodin letu/cakania na letiskach - hrozne som sa toho bal no bolo to o dost lepsie ako som si myslel. Ti arabi su asi najlepsia letecka spolocnost a to sme leteli economy class. Letusky tiez paradne
Pristali sme v Aucklande, mali sme pozicane auto a hned sme isli do mesta Rotorua - tam blizko boli geotermalne pramene Wai-o-tapu (to su vsetky tie fotky s dymom). Na dalsi den vystup na sopku Ruapehu - nadherne pohlady - ja milujem sopky a tu ich chladnu atmosferu, tym ze tam nie su rastliny. Dalsia zastavka mestecko Napier v style Art deco. No a potom zacali zastavky po vinarstvach na juhu severneho ostrova - Hawkes Bay, Martinborough su dve take vyznamne oblasti. Kedze skoro vsetci tam boli odbornici cez vino tak som ich len vozil po vinarstvach a oni sa spijali Potom sme prisli az do Wellingtonu (hlavne mesto a vraj San Francisco juznej pologule, lebo je tiez tak v kopcoch) - z toho mesta som moc nevidel lebo som chcel ist do zoologickej zahrady, aby som videl narodne zviera - Kiwi. Nakoniec sa podarilo.
Kompou na juzny ostrov. Paradne vyhlady z lode. A potom zas dva dni opijania sa po vinarstvach v oblasti Marlborough. Inak tie vinarstva su tam nadherne - myslim, ze par fotiek som tam tiez daval. Vina su tiez na vysokej urovni.
A pocas cesty sme sa vzdy zastavovali na miestach, ktore sme mali vytipovane a niekedy aj uplne nahodne. Napr. Pancake rocks, blue pools, najvyssi vysuty most na NZ, zlatokopecke mestecko a vela dalsich miest - ani neviem ako sa tie miesta volali...tam jednoducho clovek len kuka kolo seba a chce vsade zastavit a vsetko fotit.
Potom jednoznacne najvacsi zazitok celeho vyletu. Let vrtulnikom na ladovec "Fox Glacier" - to je ladovec v pohori kde je aj najvyssi vrch Mt. Cook - neopisatelne vyhlady a aj ked to trvalo len 40 minut a stalo cca 250NZ$ (cca 170€), tak nezabudnutelne a toto by som odporucil kazdemu.
Dalej sme dosli do Queenslandu odkial sme isli na Milford Sound - typicke pohorie v morskom zalive (fjorde), ktore clovek najde na kazdej pohladnici. A poobede sme isli po tzv. Skippers road k rieke kde sa tazilo zlato - po ceste tam sme prechadzali viacmenej stale cez miesta, kde sa nahraval LOTR. Po rieke sme isli na takom speedboate, ktoremu stacil ponor iba 15cm a mal V8 motor co cerpal 24000litrov vody/minutu a islo to 80kmh po uzkej rieke...celkom sranda. Typek na tom driftoval jak na aute. Dalsi den sme preleteli spat do Aucklandu, kde sme este stihli ist na najvyssiu budovu juznej pologule, ktora mala paradnu atrakciu - skywalk, ktoru sme absolvovali - vo vyske cca 200 metrov vyjdes von, isteny lanami a prechadzas sa po prstenci tej budovy ktory je siroky 1 meter. Myslel som si ze sa vysky vobec nebojim no nebolo to take lahke. Napriek tomu paradny zazitok a je sila ako si clovek za tu pol hodinu tam hore zvykne na tu vysku - tak nejako to vyzera http://test.kirraholidays.com/Media/...yWalk_4593.jpg Je tam este moznost aj tzv. Skyjump co je nieco na sposob bungee jumpingu z tych 200 metrov - chcel som ist no nevysiel cas
No a potom let domov. Zas 30 hodin a nasledne uplne zniceny z letu si zvykat na jazdenie na spravnej strane na ceste domov
Inak z jedla tam maju paradne hovadzie a jehneci steaky - to nie je zem pre vegetarianov :P
Musim sa este vyjadrit k ludom, co tam ziju - nenormalne mili - ja som to nechapal. Prihovoria sa, spytaju sa ako sa clovek ma, poradia, vtipkuju. Vsetko uplne neviazane. Tam clovek nedokaze mat cely den zlu naladu - to ho proste ovladne. Tam aj typek na parkovisku sa tou pracou tak bavi, tancuje tam robi opicky. Skoda, ze u nas ludia nepochopili, ze by im bolo lepsie keby boli k sebe taki mili a bavili sa pracou a zivotom.
A co sa tyka cien tak tie su tam pomerne vysoke. Cca ako Nemecko. Lacny je tam akurat benzin a nafta - nafta je za 1€/l. Kolko sme tam minuli, to radsej hovorit nebudem, lebo to bolo dost - nesli sme tam zrovna setrit, lebo oni si tam furt kupovali drahe vina a byvali sme v takych strednych hoteloch. Co mozem povedat, ze spiatocna letenka stala 1300€/osobu.
Este tu video z toho ladovca: https://www.youtube.com/watch?v=RxW5E37QtHk
A posledna vec - ak by niekoho zaujimalo, tak ked voda odteka napr do umyvadla a vytvori sa tam ten vir, tak sa fakt toci do opacnej strany ako u nas
bavorak is offline   Reply With Quote